Tre vinster, två oavgjorda och fyra förluster. Det är Norrbys facit 2019. Nu återstår tre matcher innan seriepremiären borta mot Örgryte.
– Vi har presterat helt okej hittills. 1-1-matchen hemma mot AIK är vår bästa insats så här långt. Kan vi hålla den nivån så kan det bli en väldigt bra säsong, säger Norrbymittfältaren Edafe Egbedi.
Han fortsätter:
– Jag tycker att vi blir bättre och bättre för varje vecka som går. Det märks att premiären börjar närma sig, det är stort fokus på träning och matcher och alla vill prestera så bra som möjligt.
Hur har det känts för egen del så här långt?
– Precis som med laget känns det bättre och bättre för varje vecka som går. Jag är nöjd med min insats senast mot Lindome och förhoppningsvis stiger formen ju närmre seriestart vi kommer. Jag vet att jag har fler växlar att lägga i.
– Om tränarna vill att jag spelar så är 100 procent redo att ge allt för klubben, tillägger mittfältaren.
Norrbys 25-årige nigerian berättar han trivs väldigt bra i föreningen så här långt.
– Mina lagkamrater pushar mig hela tiden. Det är något jag verkligen uppskattar. Det är en skön stämning i laget. Det är högt i tak och vi har väldigt roligt tillsammans. Samtidigt är det en väldigt professionell inställning. När det är träning och match är det fullt fokus på det.
Hur går tankarna inför kvällens match mot Varberg?
– Vi är inne i en tuff matchperiod just nu. Vi spelade i lördags, vi spelar idag och på fredag. Men det är bara roligt. Det är ju matcher man vill spela. Kommer vi upp till den nivån vi vet att vi kan spela på så kan vi få med oss ett bra resultat i dag.
_______________________________________________________________________________________________________
Norrby IF – Varbergs BoIS
Träningsmatch
Borås Arena , onsdag 13 mars. Avspark kl.18.30.
Entré: 50 kronor. Betalning sker via swish eller kontant.
________________________________________________________________________________________________________
Norrbys tre senaste:
Lindome GIF (h) 1 – 0
Jönköpings Södra IF (b) 0 – 1
AIK (h) 1 – 1
Formkurva: 1 - 1 - 1 2 - 2 4 0
Hemmafacit 2019: 4 3 - 1 - 0 9 - 3 10 + 6
Norrbys bäste målskytt: Ricky Yarsuvat och Dardan Rexhepi, 3 mål.
Varbergs tre senaste:
IFK Värnamo (h) 2 – 0
Eskilsminne IF (h) 1 – 1
Lindome GIF (h) 2 – 0
Formkurva: 2 - 1 - 0 5 - 1 7 + 4
Bortafacit 2019: 3 0 - 0 - 3 1 - 7 0 - 6
Varbergs bäste målskytt: Perparim Beqaj och Robin Book, 3 mål.
________________________________________________________________________________________________________
Norrbys trupp:
Mergim Krasniqi
Erik Ekström
Jonathan Azulay
Anton Maikkula
Olle Erneborn – från U19, debutant.
Jasin Khayat
Alexander Salo
Dino Cavalic – från U19
Adam Stenlund – från U19
Jesper Brandt
Nicklas Savolainen
Marwan Bazi
Abdo Saidi
Edafe Egbedi
Alexander Henningsson
Adam Eriksson
Ricky Yarsuvat
Melvin Andersson – från U19, debutant.
Ledare:Mohammed Ali Khan, manager.
Fredrik Berglund, assisterande tränare.
Marcus Översjö, assisterande tränare
Christian Karlsson, målvaktstränare.
Magnus Hellman Driessen, fystränare.
Jan "Loppan" Andreasson, materialförvaltare
_______________________________________________________________________________________________________
Det senaste mötet mellan lagen:
Superettan 2018-10-07
MATCHFAKTA:
Varbergs BoIS FC - Norrby IF 4– 0 (1 – 0)
1 – 0 Nahom Girmai Netabay 31´
2 – 0 Nahom Girmai Netabay 56´
3 – 0 Perparim Beqaj 72´
4 – 0 Daniel Krezic 83´
Norrbys lag (4-1-4-1): Mergim Krasniqi – Kardo Aso (ut 78), Medi Dresevic, Jonathan Azulay, Jasin Khayat –Marcus Översjö – Adam Eriksson (ut 73) , Nicklas Savolainen (k), Abdo Saidi, Nino Osmanagic (ut 57) – Ricky Yarsuvat.
Ersättare: Robin Holmer, Abbas Mohamad, Kenan Mehovic, Lasse Nilsson (in 57), Alen Krasnici (in 78), Wilhelm Ärlig och Hugo Svensson (in 73)
Varbergs lag (5-3-2) : Matthew Robert Pyzdrowski – Joakim Lindner, Jesper Modig, Hampus Zackrisson, Adama Fofana (ut 77) – Erion Sadiku, Keanin Ayer Boya (ut 89), Albert Ejupi (ut 76) – Perparim Beqaj, Nahom Girmai Netabay.
Ersättare: Albin Svensson, Zev Taubileb, Eddie Tran, Joel Palmquist (in 76), Hampus Danielsson (in 89), Teddy Bergqvist, Daniel Krezic (in 77)
Domare: Granit Maqedonci.
Publik: 967.
_______________________________________________________________________________________________________
Norrbys kommande matcher:
15/3 FC Trolhättan (h)
23/3 Jönköpings Södra IF (h)
30/3 Örgryte IS (h) Seriepremiär!
_______________________________________________________________________________________________________
Mikael Falk
media@norrbyif.se