Norrby IF

En klubb, många hjärtan

Vildana Aganović ska leda "Norrby för Norrby"

2018-12-17 15:50
Från och med årsskiftet kommer Norrby IF lansera ett Projekt som heter "Norrby för Norrby". Syftet med det är att stärka kvinnornas roll på stadsdelen.
– Jag brinner för att göra skillnad, säger projektledare Vildana Aganović.
Projektet kommer att inledas i början av januari  och det kommer ledas av frilansjournalisten Vildana Aganović, som bland annat är krönikör på Borås Tidning.

– Syftet med projektet är att stärka kvinnornas roll på stadsdelen Norrby. Jag upplever att många kanske lever i en isolerad värld på grund av de står utanför arbetsmarknaden vilket gör att de sällan syns eller kommer till tals, säger Vildana.

Hon fortsätter:

– Jag har jättemånga idéer som jag tror på. Att bjuda in intressanta föreläsare. Jag tror på att få ut kvinnorna i samhället så mycket som möjligt. En sådan sak som att gå på teater tillsammans tror jag främjar möjligheterna att lära sig språket. 

En annan idé som Vildana har är att låta kvinnorna skriva egna krönikor som handlar om deras drömmar och mål.

– Jag tror det är viktigt, dels för den språkliga biten, men också för att kvinnorna kan se att deras drömmar och mål inte behöver vara omöjliga att uppnå. Det är sådant som stärker en människa.

Vildana börjar sin anställning hos Norrby den 7 januari och ni kommer att kunna följa hennes arbete då hon varje månad kommer att skriva en krönika här på norrbyif.se

* Mellan 16.00 - 16.30 medverkar både Vildana Aganović och Norrbys sportchef David Kryssman i P4 Sjuhärads eftermiddagsprogram för att berätta om projektet. Klicka här för att lyssna!


Mikael Falk

Nyhetsarkiv